Stáhnout aktuální vydání

Dukovany

Dukovany

KRÁTKÝ POHLED DO HISTORIE

Původ názvu pochází z osobního germánského jména Toko, z toho vznikly Tokovany a pak Dukovany. Do dějin se obec zapsala také tím, že dala jméno nedaleké jaderné elektrárně. První zmínka je z roku 1279, o Dukovanech se píše v listině olomouckého biskupa, který potvrzuje templářům právo na místní kostel sv. Václava. Ve středověku patřily Dukovany do jednoho celku s nedalekým hradem Rabštejn. V 16. století jsou v držení pánů z Lipé. Od 17. století se na Moravě tvoří šlechtické državy, ale Dukovany jsou výjimkou. Až do 20. století zůstaly samostatným statkem. V roce 1809 postavili dukovanští školu. Snaha držet krok s dobou vedla k vybudování malé vodní elektrárny z bývalého mlýna Havránku. Elektřinu používal velkostatek, domy v Dukovanech a připojily se dokonce i okolní obce. Za první republiky zavítal do obce tehdejší prezident T.G. Masaryk. V zahraničním odboji bojoval zdejší rodák Josef Veselý a mimo jiné také zajišťoval osobní ochranu Edvarda Beneše.

STOJÍ ZA TO VIDĚT

V této malebné a klidné vesnici stojí za zhlédnutí kaple Nejsvětější trojice z roku 1689 a také původně raně gotický kostel sv. Václava. V obci se nachází zámek, který byl v roce 1790 přestavěn na pozdně barokní s klasicistními prvky. Dva velké zámecké sály jsou zdobeny freskami významného moravského pozdně barokního malíře Josefa Winterhaldera. V zámku se můžete občerstvit ve vynikající restauraci a také si v doprovodu průvodce prohlédnout zrekonstruované pokoje. Není nad to dát si na terase pod lípou dobrou kávu s výhledem na zámecký park a naplánovat si další výlet. Nebo třeba vzpomenout na to, že do Dukovan jako školačka jezdila za prarodiči herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová.

OKOLÍ DUKOVAN

Milovníci přírody jistě ocení přírodní park Rokytná, kaňonovitý tok řeky Jihlavy i vzdálenější přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice. Poblíž obce se nacházejí zříceniny středověkých hradů Rabštejn a Templštýn. Milovníci techniky by neměli minout Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany a také Přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice.

www.obecdukovany.cz

www.zamekdukovany.cz

Srpen

27. 8. 2021 /
Ukončení léta

Listopad

6. 11. 2021 /
Zabijačkové hody

28. 11. 2021 /
Rozsvícení vánočního stromu

Prosinec

5. 12. 2021 /
Setkání s Mikulášem, čerty a andělem