Stáhnout aktuální vydání

Destinace Třebíčsko

Destinace Třebíčsko

Na Třebíčsku si to zamilujete!

Vydejte se do jihozápadní části Vysočiny objevovat památky, města, přírodní zajímavosti nebo ochutnat regionální speciality. Turistická oblast Třebíčsko-moravská Vysočina je typická velkým počtem malebných menších měst a vesniček rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Poznejte jedno ze šesti měst a jejich okolí v naší turistické oblasti. Ať už se vydáte do Jemnice, Moravských Budějovic, Jaroměřic nad Rokytnou, Hrotovic, Náměště nad Oslavou nebo Třebíče, vždy bude co objevovat a poznávat.

Poznejte NEJ Třebíčska nejen v Jemnici

Největší, nejstarší nebo nejzachovalejší – to vše najdete na Třebíčsku. Nechte se inspirovat našimi tipy. Jedno z nejstarších měst na Moravě a také jedno ze dvou královských měst na Vysočině, to je Jemnice. Největšího rozkvětu dosáhla za vlády Lucemburků, v té době má původ také lidová slavnost Barchan. Zákoutími města vás provedou tři značené okruhy. Nezapomeňte navštívit zámek a zámecký park nebo kostel sv. Víta s podzemními prostory a památnou lípou. Jemnická židovská komunita patřila k nejstarším na Moravě, židovský hřbitov ukrývá přibližně 400 náhrobků, nejstarší jsou ze 17. století. Město a jeho okolí můžete poznávat také na kole, v místním informačním centru najdete půjčovnu elektrokol. Městem prochází cyklotrasa č. 26 z Jihlavy přes Třebíč, Jaroměřice nad Rokytnou a Moravské Budějovice do rakouského Raabs an der Thaya. Pokud dáváte přednost železnici, vydejte se do Jemnice vlakem. Jemnická dráha je navíc technickou památkou. V sezoně o víkendech a svátcích vás sveze oblíbený výletní vláček. Dráha se klikatí malebnou krajinou z Moravských Budějovic až do Jemnice. Po náročném dni si dopřejte odpočinek v jemnickém biotopu, jediném na Třebíčsku. Za akčnější zábavou se vydejte do bývalého muničního skladu. V jeho areálu si můžete zahrát paintball, v areálu vám zapůjčí kompletní vybavení. Když se řekne Jemnice mnohým se vybaví čaje. Bohatý sortiment nabízí jemnické informační centrum.

www.mesto-jemnice.cz
www.tic.jemnice.cz

Pohádková Panenská

S dětmi si naplánujte výlet do Panenské. V okolí obce vede Pohádková stezka. Setkáte se na ní s různými pohádkovými bytostmi a vaše děti budou plnit různé úkoly. Během roku se na stezce konají tematicky zaměřená putování. Stezku a její okolí budete mít jako na dlani z rozhledny u sovy. Najdete ji na nejvyšším bodě stezky – vrcholu Sedlo. V blízkosti prvního zastavení stezky se navíc nachází Hastrmanova ekostezka. Vše potřebné získáte v infobudce, u které se nachází dětské hřiště. Pokud se vám nebude chtít projít stezku pěšky, půjčte se koloběžku. V nabídce jsou koloběžky pro děti i dospělé.

www.pohadkova-panenska.cz

Za židovstvím po Třebíčsku

Třebíčskou židovskou čtvrť zná každý, ale pokud se vydáte do nejjižnější obce Vysočiny, najdete unikátně dochované židovské ghetto se synagogou a hřbitovem. Ulicová zástavba si dodnes uchovala původní podobu z 18. století. Židovská modlitebna prošla v uplynulých letech rekonstrukcí, která vrátila synagoze její někdejší krásu. Synagoga představuje unikátní typ barokní venkovské modlitebny, které není na našem území rovno. Dominantu Police tvoří zámek s několika expozicemi.

www.obec-police.cz

V Náměšti je Oslava každý den!

Za mostem s krásnou sochařskou výzdobou se nemusíte vydávat do Prahy nebo Písku. Na Vysočině je jich hned několik. Tomu v Náměšti nad Oslavou se říká malý moravský Karlův most a právem. Na Moravě nenajdete druhý takový, který by se mu vyrovnal. Most přes řeku Oslavu zdobí 20 barokních soch a zavede vás k cestě k místnímu zámku, dominantě nad městem. Zámek nabízí tři prohlídkové okruhy a také stylové ubytování. Nejen mezi místními je oblíbený Oživený zámek – místo tradičních prohlídek na vás čekají větší či menší scénky ke konkrétnímu tématu. V zámeckém parku najdete dub, ke kterému podle pověsti Jan Žižka přivázal svého koně. Můžete ho obdivovat třeba ze silnice vedoucí k zámku. Z vyhlídkového altánu v zámecké zahradě budete mít Náměšť jako na dlani. Náměšťské památky spojuje značená stezka Kulturní promenáda. Historické město leží na druhé straně řeky Oslavy než zámek. Mezi významné historické památky patří kostel sv. Jana Křtitele, barokní špitálek sv. Anny s kaplí a empírová hrobka Haugwitzů, posledních majitelů náměšťského panství. V budově Staré radnice můžete navštívit dvě stálé expozice – Síň náměšťského fotografa Ondřeje Knolla a Papírníkovu tiskárnu. V Náměšti nad Oslavou se ukrývá technický unikát – Schultzovy filtry. Jde o mechanicko-biologickou čistírnu, jedinou na pevnině evropského kontinentu. Druhé najdete na Britských ostrovech. Náměšť nad Oslavou je stejně jako Jaroměřice nad Rokytnou spojena s bohatou hudební tradicí. Již Haugwitzové byli milovníky hudby, kastelán náměšťského zámku je výborným varhaníkem a ve městě mají tradici hudební festivaly. Zavítejte na Folkové prázdniny, Concentus Moraviae nebo na festival křesťanské hudby Náměšťfest, soutěž amatérských hudebních skupin Náměšťská placka a nenechte si ujít ani zámecké koncerty, které se pravidelně opakují několikrát do roka. Hudbou to v Náměšti však nekončí. Fanoušci motosportu a automobilů mohou navštívit nejstarší automobilové závody současných i historických automobilů do vrchu v České republice nebo motokrosové a enduro závody.

Krajina jako z pohádky

Za kulturní krajinou nemusíte jezdit do Lednicko-valtického areálu. Také na Třebíčsku v okolí Náměště najdete drobné stavby, aleje nebo obory. Nedaleko Náměště leží obec Jinošov. Bývalou bažantnici proměnili Haugwitzové v anglický park a nechali vystavět zámeček Schönwald – své letní sídlo. Parku se dnes říká Jinošovská obora. Při procházkách oborou můžete pozorovat daňky nebo se zastavit u některé ze staveb – Apollonova chrámu, altánu zasvěceného bohyni lovu Dianě nebo u templu zasvěceného bohu lesa Silvánovi. Druhou oborou je Kralická obora s loveckým zámečkem Lusthaus. Zámeček Vlčí kopec nebo vyhlídkový altán Gloriet najdete v údolí řeky Oslavy, do kterého vedou z Náměště značené turistické trasy. Nad údolím Oslavy se vypínají zříceniny hradů Lamberk a Sedlecký hrad, jedny z mnoha malých zřícenin na Třebíčsku. Pokud přijedete do Náměště vlakem a vezmete s sebou kolo, určitě vám udělá radost cyklopoint na náměšťském vlakovém nádraží.

www.namestnosl.cz
www.mks-namest.cz

Za historií do Hrotovic

Když přejedete Dalešickou přehradu u Hartvíkovic přes Stropěšínský most, přijedete do Hrotovic. Ve městě sídlí hned dvě muzea. Objevte v malém městě velké příběhy. V rodném domě malíře Františka Bohumíra Zvěřiny sídlí Muzeum Hrotovicka. Tomuto významnému rodákovi je věnována jedna z expozic. Muzeum se věnuje historii Hrotovic, místním rodákům a řemeslům. Nedaleko Hrotovic se nachází zaniklá středověká vesnice Mstěnice s vodní tvrzí. Nálezy z archeologického výzkumu uvidíte právě v muzeu. Dětem se určitě zalíbí model tvrze a vesnice. Jak to v minulosti vypadalo u fotografa Karla Chrásta, vám poodhalí další část expozice. Dětské návštěvníky potěší interaktivní prvky v části muzea věnovanému hrotovickému průmyslu a zemědělství. Druhé z muzeí sídlí na zámku. Můžete si v něm zavzpomínat na své první mobilní telefony. Těšit se můžete na soukromou sbírku mobilních telefonů od prvních, které spíše připomínaly svým vzhledem pevné linky až k těm, které se vejdou do kapsy. Obě muzea mají otevřeno celoročně mimo pondělí. Okolím Hrotovic vás provedou dvě naučné stezky. Naučná stezka Hrotovicko a naučná stezka K Novým rybníkům, u kterých se nachází přírodní koupaliště. To oceníte zejména v letních měsících, místo je doplněno několika vodními atrakcemi a bufetem s občerstvením. Hrotovicemi prochází cyklistická stezka č. 26 Mlynářská stezka z Novoměstska na sousední Znojemsko.

www.hrotovice.cz
www.muzeumhrotovice.cz

Další NEJ Třebíčska

Na Třebíčsku najdete také jeden z největších židovských hřbitovů, jedná se o hřbitov v Třebíči. Naopak ten nejmenší v České republice najdete v obci Hluboké. Na evangelickém hřbitově se nachází sedm hrobů. Největší město v turistické oblasti – Třebíč má hned dvě nej. Jedno z největších náměstí u nás a na městské věži jeden z největších ciferníků v Evropě. Třebíčská židovská čtvrť je jediná židovská památka mimo území Izraele zapsaná na seznam památek UNESCO. Společně se židovskou čtvrtí se hřbitovem byl z třebíčských památek mezi UNESCO zapsán areál někdejšího benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa. Vydejte se do areálu objevit baziliku, příběh benediktinského kláštera, dětskou interaktivní expozici Cesty časem nebo jednu ze čtyř expozic v Muzeu Vysočiny Třebíč. Na Kanciborku stojí jediný mlýn u nás, který nikdy nemlel mouku, ale stromovou kůru na tříslo. První neděli v měsíci se roztáčí jeho lopatky. Nejvyšší sypanou hrází v České republice se může pyšnit Dalešické přehrada. Její výška dosahuje 100 metrů. Hladinu přehrady brázdí výletní loď Horácko. Množství pěších a cyklistických stezek v okolí přehrady láká k výletům. Nejstarší zoologický depozitář ukrývá zámek v Budišově. Na zdejším kostele se otáčí největší korouhev v české republice. Pravděpodobně nejstarší javor roste v lese nedaleko Věstoňovic, nejvýše položená vinice na Moravě roste na svazích pod hradem Sádek. Druhou nejstarší kamennou rozhlednu najdete na Zeleném kopci nedaleko Kramolína. Ve svazích nad řekou Jihlavou se rozprostírá jedna z našich nejkrásnějších národních přírodních rezervací – Mohelenská hadcová step. To jsou jen některá z našich nej, přijeďte k nám na Třebíčsko a třeba objevíte svá vlastní nej, která nám zůstala ukryta.

www.visittrebic.cz

Kousek Francie na Třebíčsku

Pohádkový zámek je dominantou Jaroměřic nad Rokytnou. Jedná se o jednu z největších barokních staveb první poloviny 18. století v Evropě. Jaroměřice jsou spjaty s rodem Questenberků. Právě za jejich vlády získal zámek dnešní podobu. Na zámku si můžete vybrat ze dvou návštěvnických tras – reprezentačních prostor nebo hostinských pokojů. Právě na konci druhé trasy se můžete těšit na krásnou kuchyni, která ještě ve druhé polovině minulého století sloužila potřebám místní školy. K zámku přiléhá francouzská zahrada volně přecházející v anglický park. Celému areálu se přezdívá moravské Versailles. V blízkosti zámku zve k návštěvě barokní špitál s kaplí svaté Kateřiny a bylinkovou zahrádkou. Na místní škole učil básník Otokar Březina. V domě, kde bydlel sídlí Muzeum Otokara Březiny. Básník je pohřbený na místním hřbitově. Do jeho rodiště – Počátek se můžete vydat po červené turistické značce. Oblíbeným místem procházek je údolí řeky Rokytné. Za Příštpem projdete okolo skály Justýnka nebo přírodní rezervace, kde na jaře rozkvétají stovky sněženek.

www.jaromericenr.cz

Město na císařské silnici

Kousek od Jaroměřic leží Moravské Budějovice, město na někdejší císařské silnici z Prahy do Vídně. V zámku sídlí pobočka Muzea Vysočiny Třebíč – Muzeum řemesel. Od 1. dubna přivítají návštěvníky nové expozice – Řemesla jihozápadní Moravy a Příběh města a zámku. Se zámkem spojuje krytá chodba kostel sv. Jiljí, v sezoně je možné vystoupat na kostelní věž. U kostela se nachází románský karner, jeden ze dvou na Vysočině. Kousek od něj jsou někdejší masné krámy, ve kterých uvidíte venkovská řemesla. Město jako na dlani budete mít nejen z městské věže, ale také z Heřmanského kopce. Ke zřícenině kaple svatého Víta se vydejte po zelené turistické značce.

www.mbudejovice.cz
www.besedamb.cz

Na Třebíčsku si to zamilujete kdykoliv v roce!

Ať přijedete v zimě nebo v létě, na Třebíčsku je vždy z čeho vybírat. Některé památky a expozice můžete navštívit celoročně, své brány vám nezavřou s koncem letní sezony ani rozhledny nebo zříceniny. Nejsme oblast, která by se mohla měřit s horami. Zato si u nás můžete vybrat z několika wellnes hotelů, zážitkových pobytů nebo netradičních aktivit. Načerpejte inspiraci na našem webu a vydejte se k nám na Vysočinu!

Dvanáct pokladů

Naplánujte si výlet napříč Třebíčskem a navštivte některé z dvanácti míst, každé má své mimořádné kouzlo a zároveň vás osloví příběhy, které neodmyslitelně patří k této oblasti. Vydejte se s námi objevovat dvanáct míst na Třebíčsku, která stojí za to navštívit! Objevíte mezi nimi muzea, expozice, zámky a přírodní krásy. Zkrátka poklady, které musíte vidět! Navíc v létě se můžete zapojit do sběratelské hry.

Okruh Václava Vlastníka

Pokud jste příznivci pěší turistiky, vydejte se prozkoumat okolí Třebíče po okruhu Václava Vlastníka. Turistický okruh je vyznačený v okolí města a jeho délka dosahuje téměř 50 km. Okruh si můžete projít celý nebo si ho rozdělit na kratší etapy.