Stáhnout aktuální vydání

Destinace Třebíčsko

Destinace Třebíčsko

Destinace Třebíčsko se nachází v Kraji Vysočina v moravské části Českomoravské vrchoviny. K oblasti Třebíčska patří také Náměšťsko, Hrotovicko, Jaroměřicko, Moravskobudějovicko a Jemnicko. Turistická oblast je typická velkým počtem malebných menších měst a vesniček rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky.

www.destinace-trebicsko.cz

TŘEBÍČSKO

Centrem  oblasti Třebíčsko je město Třebíč, které se rozkládá v jihozápadní části Českomoravské vrchoviny na obou březích řeky Jihlavy. V roce 2003 byly nejvýznamnější památky Třebíče, bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť společně s židovským hřbitovem, zapsány na seznam památek UNESCO. V roce 2018 došlo k rozšíření hranic památky UNESCO o budovu zámku – bývalého benediktinského kláštera. V Třebíči je však mnoho dalších turisticky zajímavých památek, míst a sportovních atrakcí pro všechny věkové kategorie. Okolí Třebíče je protkáno  sítí turistických tras s mnoha krásnými vyhlídkami a rozhlednami zasazenými do krajiny.

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít

 

JEMNICKO

Jemnice je jedno z nejstarších měst na Moravě, 40 km jihozápadně od Třebíče. První písemná zmínka je již z roku 1226. K rozvoji města přispěl objev ložisek zlata a stříbra. Ve středověku byla Jemnice královské horní město s rozsáhlými privilegii. V této době má své kořeny i lidová slavnost „Barchan“, která se koná každoročně v neděli po sv. Vítu. V Jemnici výraznou stopu zanechala jedna z nejstarších židovských obcí v českých  zemích. V současnosti najdeme na židovském hřbitově několik náhrobků ze 17. století. O zachovalosti památek svědčí i to, že je město prohlášeno památkovou zónou. Tři značené okruhy městem návštěvníky hravou formou seznámí i s památkami. Muzeum  Jemnice láká na dlouhodobou výstavu zdejší historie zpracování čaje. Oblíbené výrobky je možné zakoupit v TIC Jemnice

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít

 

MORAVSKOBUDĚJOVICKO

Město Moravské Budějovice je položeno v mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy a protéká jím poklidná říčka Rokytná. První písemný záznam je z roku 1231. Bohatá historie města se odráží v památkách, které najdete téměř na každém kroku. Centrum města je městskou památkovou zónou. Zaujme vás zde barokně klasicistní zámek z pozdního 18. století, dominanta města kostel sv. Jiljí z 1. poloviny 13. století, kaple sv. Michala, zámecké konírny nebo farní areál s hradební zdí a baštou. Vzácný geologický útvar, pararulová vrása, se nachází pod částečně dochovaným opěvněním města. Oblíbené Muzeum  řemesel v budově masných  krámů s expozicí dávno zaniklých řemesel bude po rozsáhlé rekonstrukci opět otevřené v roce 2021. Velkým závěrečným koncertem 2. června se po letech pořádání město rozloučí s Festivalem  Václava Hudečka. Moravské Budějovice jsou i místem vhodným pro aktivní rekreaci. Sportovní vyžití po celý rok nabízí koupaliště se třemi bazény, ve městě je zimní stadion a tenisový areál.

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít

 

NÁMĚŠŤSKO

Náměšť nad Oslavou se nachází 20 km východně od Třebíče na řece Oslavě. První zpráva pochází z roku 1234. Dávné období dnes připomíná okrouhlá věž z lomového kamene v západní části zámeckého areálu. Renesanční zámek na místě původního hradu byl postaven v 16. století. Zdaleka viditelný zámek je nyní nezaměnitelnou dominantou města a vyhledávaným cílem návštěvníků. Jednou z expozic je i rozsáhlá barokní knihovna s více než 16 000 svazky. Druhá dominanta města, kamenný most přes řeku Oslavu s 20 barokními sochami pod zámkem, je oblíbeným místem pro fotografy. Historické jádro města je městskou památkovou zónou, kterou stojí za to si projít. K procházce se nabízejí i zámecké parky, na které navazuje přírodní památka Obora zmiňovaná již roku 1434. Nádherná téměř nedotčená příroda za městem v okolí řeky Oslavy je oblíbeným místem  pro pěší výlety, stejně tak oku lahodící krajina v okolí města, která je protkána hustou sítí cyklotras s různou náročností.

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít

 

HROTOVICKO

Město Hrotovice leží 20 km jihovýchodně od města Třebíče. První písemná zmínka pochází z roku 1228. Na jeho území však existovaly osady již mnohem dříve, jak potvrzují nedaleké archeologické nálezy středověké vsi s tvrzí Mstěnice. Dominantu města tvoří zámek, který má od první třetiny 18. století barokní podobu. Nejstarší stavbou v Hrotovicích je původně románský kostel sv. Vavřince, který byly v polovině 14. století goticky přestavěn a později v 17. století upraven barokně. S bohatou a zajímavou historií města se můžete seznámit v nově otevřené interaktivní expozici Muzea Hrotovicka. Na Hrotovicku se nachází nejvýraznější stavby regionu, Jaderná elektrárna Dukovany s moderním interaktivním informačnímcenterm a Dalešická přehrada, jejíž zátoky nejlépe poznáte z vyhylídkové plavby lodí. Stezky vedoucí okolo přehrady spojují nejednu zříceninu či zajímavou vyhlídku. Za ochutnání určitě stojí doušek lahodného piva v Pivovaru Dalešice, známém z filmových Postřižin.

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít

 

JAROMĚŘICKO

Město Jaroměřice nad Rokytnou se rozprostírá u říčky Rokytné 13 km jižně od Třebíče. Pyšní se krásným barokním zámkem a  zajímavou hudební historií, která se k existenci zámku váže. Nepřehlédnutelný barokní zámecký areál, který zahrnuje i kostel sv. Markéty a zámeckou zahradu, právem bývá nazýván českým  Versailles. Za projití stojí udržované historické jádro, které je městskou památkovou zónou a návštěva Muzea Otokara Březiny, známého básníka, který zde žil a působil. Údolí říčky Rokytné za městem ve směru na Příštpo je přírodním parkem s mnoha druhy vzácných rostlin  i živočichů. Častým cílem výletů je skála Justýnka, o předená starou pověstí z doby tureckých vpádů na Moravu. Od roku 1998 město každoročně ožívá konáním  Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského.

Turistické cíle

 

Nenechte si ujít