Stáhnout aktuální vydání

Třebíč

Třebíč

 

POZNEJTE TŘEBÍČ – MĚSTO S HISTORIÍ A ČESKÝMI UNIKÁTY
To, že v rukou držíte Výletní noviny, znamená, že jste přijeli na Třebíčsko na výlet nebo na dovolenou. Vítejte v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Třebíč je město dobrých přátel, několika českých unikátů, jedinečné české whisky, dějiště hudebních festivalů a také rodiště významných osobností. Poznejte památky zapsané na prestižním seznamu UNESCO, které obdivuje celý svět. Okořeňte si svůj volný čas zážitky i poznáním.

HISTORICKÉ SKVOSTY, KTERÉ OBDIVUJE CELÝ SVĚT
Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov – to jsou třebíčské památky UNESCO. Propojuje je naučná stezka Po stopách opatů a rabínů, která odhaluje příběhy ze života obou náboženských komunit, které po staletí v Třebíči žily v těsném sousedství. Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669. Interiér zdobí výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. Návštěvníci zde také najdou jedno ze tří Turistických informačních center. V jeho sousedství byl před rokem 1798 vystavěn dům, dnes známý jako Dům Seligmanna Bauera, který byl po rozsáhlé rekonstrukci upraven na expozici židovského bydlení v období mezi válkami. Co by to bylo za výlet bez dobré kávy a něčeho sladkého? V židovské čtvrti si zajisté s rodinou i přáteli vychutnáte nejen kávu dle svého výběru, ale neodoláte ani domácím zákuskům, zmrzlině, židovskému cukroví nebo neskonale vonícímu chlebu, který se peče v jednom ze starých židovských domů.

CESTY ČASEM ANEB NA EXPONÁTY SAHAT DOVOLENO
Ráj pro děti. I pro rodiče. Děti si mohou vše vyzkoušet. Interaktivní expozice vás přenese do středověku, děti se promění v tovaryše a zaučí se v tradičních řemeslech. Zkusí si nasázet chleba do pece, mlít obilí na žernovu a ovládat středověký jeřáb. Expozici Cesty časem najdete v Předzámčí v areálu zámku. Pár kroků odsud pak můžete navštívit baziliku sv. Prokopa, další neméně zajímavé expozice na zámku a nebo se projít v přilehlém parku, přivonět si k bylinkám v bylinkové zahrádce a prozkoumat ledovnu.

VĚTRNÝ MLÝN, KTERÝ NEMÁ V ČESKU OBDOBY
Jediný větrný mlýn v České republice, který využíval energii větru na drcení kůry, najdete v Třebíči. Rozdrcenou kůru – tříslo používaly místní koželužské dílny na vyčinění kůží. Když pak jeho práci nahradil parní stroj, stal se útočištěm pro chudé. Zchátralou stavbu město Třebíč v loňském roce zrekonstruovalo. Větrný mlýn dostal i nové lopatky a stal se současnou dominantou Třebíče. Je přístupný pro veřejnost, od června do srpna kromě pondělí každý den od 9 do 18 hodin. Vnitřní expozice vás seznámí s tradičními třebíčskými řemesly – koželužstvím a obuvnictvím. Dozvíte se zajímavosti o mletí třísla a poznáte příběh posledních nájemníků, na které ještě mnozí Třebíčané
stále vzpomínají.

ZACHRÁNCE STOVEK DĚTÍ A SVĚTOZNÁMÝ MALÍŘ
Dlouho se o něm nevědělo. Nyní ho zná celý svět. Třebíčský rodák Antonín Kalina zachránil stovky židovských dětí vězněných za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald. V židovské čtvrti najdete expozici Děti Antonína Kaliny, která se vám zapíše hluboko do mysli i do srdce. Ústředním exponátem je kovaný strom života s listy a jmény 860 zachráněných dětí. Podrobně se expozice věnuje sedmi z nich a také pražskému lékaři Jindřichu Flusserovi, který Kalinovi se záchranou pomáhal.
S Třebíčí je spjat významný malíř František Mertl, uměleckým jménem Franta. Rodnému městu daroval díla, která tvoří průřez jeho celoživotní tvorbou. Galerii FRANTA můžete navštívit v Národním domě na Karlově náměstí. Stojí za to!

ČESKÉ I SVĚTOVÉ UNIKÁTY
Město jako na dlani a k tomu výhled široko daleko. To můžete zažít na městské věži. Navíc budete stát na ochozu pod jedním z největších ciferníků v Česku. Jeho průměr je 5,5 metru a velká ručička měří 234 cm. Krásnou procházkou od městské věže přes židovskou čtvrť se dostanete na jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice. Cesta k němu vede do kopce, ale nebudete litovat, že jste se sem vydali. V Třebíči se vyrábí legendární limonáda ZON a svůj původ zde má jedinečná česká whisky. Ochutnat ji můžete v jednom z historických domů v židovské čtvrti. A kousek opodál můžete potrénovat svůj mozek v první české a jediné Mozkoherně. Vyzkoušíte si moderní neurotechnologie a dokonce můžete dát gól vlastní myšlenkou. Pro děti i dospělé to budou nezapomenutelné zážitky.

ZA POZNÁNÍM I POUČENÍM
Zážitky, interaktivní expozice a úchvatné prostory Valdštejnského zámku – tak by se dalo stručně charakterizovat Muzeum Vysočiny Třebíč, které se nachází v třebíčském zámku. Plným právem ho lze nazvat muzeem 21. století, kde si na své přijdou všechny generace. Vybrat si můžete ze čtyř expozic. Například v jedné z nich s názvem Lidé. Místa. Osudy. odhalíte život, nadání i slabosti Vítězslava Nezvala, který navštěvoval v Třebíči gymnázium. Kdo by neznal jeho verše: „Manon je všecko, co neznal jsem dosud. Manon je první a poslední můj hřích, nepoznat Manon, nemiloval bych.“ Setkáte se zde s příběhy významných lidí z Vysočiny napříč staletími. Díky modernímu pojetí budete odcházet s pocitem, jako byste se s těmito velikány znali osobně. Milovníci techniky by neměli vynechat ekotechnické centrum Alternátor.
Opravdovým skvostem je unikátní zobrazovací zařízeni Science On a Sphere neboli Věda na kouli s více jak 800 programy. To, co tady uvidíte, zaujme dospělé a možná ještě více děti, protože i ta nejsložitější energetická zařízení a cesta elektřiny a tepla od zdroje až do bytu je
představena názorně a zajímavě. Kromě toho také zjistíte, že Alternátor se nachází ve čtvrti, kde se dlouhá léta vyráběly boty. Ano, podniky na výrobu bot patřily Tomáši Baťovi. Nahlédněte do obuvnické dílny…

TIP: HRA TRIP GAME
Poznejte historické centrum Třebíče netradičním způsobem. Díky hře Trip Game, kterou si můžete aktivovat v telefonu, se proměníte v objevitele, jenž hledá skrytá místa. Hra je připravena pro páry nebo rodinu či partu přátel do pěti osob. Ke hře dokonce nepotřebujete připojení k internetu. Čekají vás zapeklité úkoly, logické hádanky a snad i rozluštění konečné šifry. Hru si můžete rozložit na celý den, nebo do akčního půldne. Tento zážitek jistě ocení mladí lidé, kteří telefon téměř nedají z ruky.

Poznejte Třebíč! www.visittrebic.eu

 

Turistické informační centrum Národní dům

Karlovo náměstí 47, 674 01 Třebíč

Tel.: +420 568 610 021, +420 775 707 503 e-mail: info@mkstrebic.cz

 

Turistické informační centrum Zadní synagoga

Subakova 1/44, 674 01 Třebíč

Tel.: + 420 568 610 023, + 420 568 823 005, e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz

 

Turistické informační centrum Bazilika

Zámek 1, 674 01 Třebíč

Tel.: +420 568 610 022, +420 777 746 982, e-mail: infobazilika@mkstrebic.cz

 

TIC Národní dům – otevírací doba:

 

červenec, srpen po – pá                   09:00 – 12:00, 12:30 – 18:00
so, ne                    09:00 – 12:00, 12:30 – 17:00
květen, červen, září po – pá                   09:00 – 12:00, 12:30 – 18:00
so                          09:00 – 12:00, 12:30 – 17:00
ne                          09:00 – 13:00
říjen – duben po – pá                   09:00 – 12:00, 12:30 – 17:00
so                          09:00 – 13:00

 

 

TIC Zadní synagoga – otevírací doba:

 

leden – červen 09:00 – 17:00
červenec – srpen 09:00 – 18:00
září – listopad 09:00 – 17:00
prosinec 09:00 – 16:00

 

 

TIC Bazilika – otevírací doba:

 

červen – září po – pá:  09:00 – 17:00
so, ne:    10:00 – 18:00
říjen – květen po – pá:   09:00 – 17:00
so, ne:    10:00 – 17:00