Stáhnout aktuální vydání

Velké Meziříčí

Velké Meziříčí

ZA ZÁŽITKY A KRÁSAMI OKOLNÍ PŘÍRODY
Velké Meziříčí je starobylé město ležící na soutoku řek Oslavy a Balinky, v těsné blízkosti dálnice D1, což z něj činí lehce dostupný turistický cíl.

Dominantou města je zámek, který je v soukromém vlastnictví rodiny Podstatzký – Lichtenstein. Nedávno zde byly objeveny fresky, které se datují před dobu husitskou. Na zámku sídlí muzeum, kde jsou k vidění zajímavé expozice.

Jako bývalé židovské město si zachovalo dvě synagogy a židovský hřbitov z roku 1650.

Hojně navštěvovaná je rozhledna Fajtův kopec, která nabízí krásný pohled na město a jeho široké okolí s působivými mosty. Další vyhlídkou je Věž kostela sv. Mikuláše, odkud je vidět celá památková zóna i významné dominanty. Na věži kostela jsou umístěny hodiny s největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě. V patrech věže zaujme výstava o věži samotné, ale i o historii a dalších zajímavostech města. Překvapením je poutavá, interaktivní hra nazvaná Záhada prvního hodináře, která je určena pro děti i zvídavé dospělé, kde je v každém patře čeká úkol. Ve věži se také nachází byt věžníka, chlívek s kozou a další.

Rozmanitost krásné Vysočiny láká do pří rody, kde je hned několik naučných stezek v okolí s interaktivními panely. Nejznámější je Balinské a Nesměřské údolí, kde narazíte na Mlynářskou cyklostezku, která vede po starých mlýnech. Nádherná scenérie údolí upoutá všechny návštěvníky této oblasti. Na své si přijdou nejenom cyklisté, ale i rodiny s dětmi.

Pro volný čas jsou k dispozici tenisové kurty, discgolf park, minigolf, skatepark, dětské dopravní hřiště, koupaliště a další možnosti. V zimě pak veřejné bruslení, kluziště na náměstí, sjezdové lyžování a upravené běžecké tratě. V letních měsících probíhá Kulturní léto na náměstí. Těšit se můžete na charitativní koncert Muzikanti dětem, oblíbený Řecký večer pod lipami, mezinárod ní hudební festival Fajtfest, Funny Fest, Balinkafest, Evropský festival filozofie, Velkomeziříčské slavnosti jídla a vína a velmi oblíbené Historické slavnosti na zámku.

www.turistikavm.cz

TIC VELKÉ MEZIŘÍČÍ
Radnická 29/1, 594 13
Tel.: 566 781 047
e-mail: ic@velkemezirici.cz

PROVOZNÍ DOBA:

Září – květen:
Po, St 8:00 – 17:00
Út, Čt 8:00 – 15:00
Pá 8:00 – 13:30

Červen, červenec, srpen:
Po – Pá 8:00 – 17:00
So, Ne 10:00 – 16:00