Stáhnout aktuální vydání

Rouchovany

Rouchovany

Rouchovany s místní částí Šemíkovice leží na hranici okresů Znojmo a Třebíč. Žije zde bezmála dvanáct set obyvatel. Rouchovany mají na svém katastru polovinu Jaderné elektrárny Dukovany, je tedy na dohled vzdálená od chladicích věží.

První písemná zmínka pochází z roku 1218, podle níž byly Rouchovany statkem zeměpanským. Záznamy z roku 1353 dokazují, že již v této době byly Rouchovany městečkem. Za samostatného Československa prožívají Rouchovany rozkvět, a to hlavně v oblasti rozsáhlých stavebních akcí. Nejstarší historickou a také církevní památkou ze 13. století je původně románský kostel „Nanebevzetí Panny Marie“. Zde se také nachází další zajímavost, je to kopie gotické sochy „Rouchovanské madony“, která je vyřezaná z lipového dřeva v životní velikosti. Originál sochy je součástí stálé expozice sbírek Národní galerie v Praze.

Vedle stojící fara byla v roce 1802 postavena na místě původní fary, která byla jednou z nejstarších na Moravě. V roce 1585 byla postavena dominanta obce, renesanční věž vysoká 28 metrů, sloužící k úschově a prodeji soli. Nyní jsou zde zavěšeny tři zvony o hmotnosti 662, 347 a 171 kg.

Obec provozuje rekreační areál s koupalištěm a autokempinkem. Od loňské sezóny je v provozu nově vybudovaná skluzavka. Celoročně lze využít sportovní halu a v místní sokolovně je v provozu fitness.

Nově bylo zrekonstruováno veřejné víceúčelové hřiště, které bude v létě sloužit tartanovým viagra sans ordonnance umělým povrchem pro míčové sporty a v zimě je plocha nahrazena ledem pro veřejné bruslení a hokej. Nechybí zde potřebné zázemí s prostornými šatnami se sociálním zařízením a nezbytnými sprchami.

Rouchovany patří mezi málo obcí na Vysočině, které každoročně drží tradiční krojované hody a zájem mladých lidí je stále velký.

V Rouchovanech po dlouhá léta pracuje několik sdružení a společenských organizací, které svojí činností přispívají k bohatému kulturnímu životu.

Kontakty:

Kemp Rouchovany – rybník Stejskal – tel.: 568 865 238 (pouze v sezóně) – www.rouchovany.cz/kemp

Informační centrum SÚRAO – Obecní knihovna – Rouchovany 35, tel.: 606 037 224

www.rouchovany.cz