Stáhnout aktuální vydání

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

DO JAROMĚŘIC NAD ROKYTNOU NEJEN NA ZÁMEK
Město Jaroměřice nad Rokytnou leží na obou březích řeky Rokytné přibližně 13 km jižně od Třebíče a 33 km severně od Znojma. Moravské Versailles – tak je označován zámek Jaro měřice nad Rokytnou, který je dominantou města. Největší rozmach zažilo město i zámek za rodu Questenberků. Jan Adam z Questenberka nechal zámek přestavět z renesanční do nynější barokní podoby. Součástí zámeckého komplexu je chrám sv. Markéty, který prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí a měl by se pro veřejnost otevřít v létě roku 2022. K areálu patří také francouzská zahrada a anglický park. Město je dále spjato se symbolistickým básníkem Otokarem Březinou. Muzeum Otokara Březiny, které provozuje Společnost Otokara Březiny, je nejstarším literárním muzeem na Moravě a v roce 2022 oslaví 90. výročí svého založení. Návštěvníci mohou v Jaroměřicích nad Rokytnou zavítat do dvou turistických informačních center (TIC), které jsou v provozu v průběhu celého roku. Na náměstí Míru je TIC umístěné v knihovně, na ulici Komenské ho se nachází TIC v budově hotelu Opera. Zde si mohou zájemci zdarma vyzvednout brožuru Naučná stezka po Jaroměřicích nad Rokytnou, která mapuje významné pamětihodnosti a památky prostřednictvím 14 zastavení od radnice po hřbitov.

ZA RELAXACÍ, SPORTEM A VODNÍMI RADOVÁNKAMI
Volný čas mohou návštěvníci trávit v zámecké zahradě, která je příjemným prostředím na procházky. Mnohostranné sportovní využití nabízí sportovní areál na ulici Jiráskova. Součástí areálu je hřiště s umělou trávou, atletický ovál, dráha na inline bruslení a workoutové hřiště. Je možné zde provozovat fotbal (i v zimním období), lehkou atletiku, inline bruslení či workout. Otevírací doba je kromě svátků nepřetržitá. Od dubna do října je v provozu dětské dopravní hřiště, kde si mohou zájemci o víkendech zdarma zapůjčit autíčka a motokáry. Sportovní vyžití nabízí také tenisové kurty, fotbalové hřiště a dětská hřiště. V roce 2022 má být realizován skatepark. Koupaliště se v Jaroměřicích nad Rokytnou nachází při výjezdu z města, a to po levé straně směrem na Bohušice. Koupaliště představuje příjemné místo, které je obklopené stromy. V létě poskytuje skvělý prostor pro sport a odpočinek. Je vybaveno velkým bazénem se skluzavkou pro koupající i plavce o rozměrech 50 x 30 metrů. Dětem slouží bazén s fontánou a skluzavkou. Dále je zde k dispozici beachvolejbalové hřiště, dětské hřiště, občerstvení, šatny, travnaté plochy k opalování a parkoviště přímo u areálu koupaliště. Koupaliště je v provozu v letních měsících dle počasí.

DO PŘÍRODY
Nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou, za obcí Příštpo, se rozprostírá Přírodní park Rokytná. Přírodní park Rokytná je známý hlavně díky své bohaté fauně a flóře. Nachází se zde několik chráněných i ohrožených přírodních druhů. V turistických informačních centrech a na webových stránkách města je k dispozici propagační materiál Naučná stezka Přírodním parkem Rokytná, který seznamuje návštěvníky se zajímavými místy parku prostřednictvím 10 zastavení. Trasa měří 12 km, začíná u zámku a končí u Pulkovského mlýna. Těšíme se na Vás v Jaroměřicích nad Rokytnou.

TURISTICKÁ INFORMAČNÍ CENTRA:

TIC Jaroměřice nad Rokytnou
Komenského 996, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Tel.: 775 547 522

TIC Radnice
nám. Míru 2, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Tel.: 568 408 028
e-mail: mks@jaromericenr.cz

www.jaromericenr.cz

Duben

3. 4. 2022 / náměstí Míru
Vynášení Morany

30. 4. 2022 / Farní zahrada
Čarodějnice

Květen

11. 5. 2022 / KD Ratibořice
Talk show Zbigniewa Czendlika

Červen

4. 6. 2022 / Zámecký park
Dětský den

Srpen

7. 8. - 20. 8. 2022 / Státní zámek
24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského

14. 8. 2022 /
Posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou

Září

3. 9. 2022 / Přírodní park Rokytná
Třetí ročník pochodu přírodním parkem Rokytná

25. 9. 2022 /
Drakiáda

Říjen

27. 10. 2022 / náměstí Míru
Lampionový průvod za strašidly

Listopad

27. 11. 2022 /
Rozsvícení vánočního stromu

Prosinec

10. 12. - 11. 12. 2022 / Státní zámek
Vánoce na zámku

11. 12. 2022 / Chrám svaté Markéty
Čtyři tenoři