Stáhnout aktuální vydání

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

ZA POZNÁNÍM DO JAROMĚŘIC NAD ROKYTNOU

Město Jaroměřice nad Rokytnou se nachází 13 km od Třebíče. Historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.

Největšího rozmachu město zažilo za rodu Questenbergů, který panství přestavěl do nynější barokní podoby.

Dominantou města je bezesporu státní zámek, kterému se také přezdívá moravské Versailles. Součástí komplexu je chrám sv. Markéty, který je nyní z důvodu rozsáhlé rekonstrukce veřejnosti nepřístupný. K areálu patří francouzská zahrada a anglický park. V roce 2021 pokračuje na zámku výstava s názvem Od pole válečného po objetí múzami, Questenbergové na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Město je spjato s básníkem Otokarem Březinou. Muzeum, které provozuje Společnost Otokara Březiny, je nejstarším literárním muzeem na Moravě. Návštěvníci mohou zavítat do dvou turistických informačních center, které jsou v provozu v průběhu celého roku. Na náměstí Míru je to Turistické informační centrum Radnice (v knihovně), na ulici F. V. Míči Turistické informační centrum Špitál. Jeho barokní budova je využívána k pořádání výstav, přednášek a dalších kulturních programů.

VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU

Volný čas mohou návštěvníci trávit v zámecké zahradě, která je příjemným prostředím na procházky, relaxování a poznávání. V letních měsících je ideálním místem k návštěvě letní koupaliště, které je v provozu od června do srpna v závislosti na přízni počasí. Od dubna do října je v provozu dětské dopravní hřiště, kde si mohou zájemci o víkendech zdarma zapůjčit autíčka a motokáry. Mnohostranné sportovní využití nabízí sportovní areál na ulici Jiráskova. Součástí areálu je hřiště s umělou trávou, atletický ovál, dráha na inline bruslení a workoutové hřiště. Sportovní vyžití nabízí také tenisové kurty, fotbalové hřiště a dětská hřiště.

PŘÍRODNÍ PARK ROKYTNÁ

Nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou, za obcí Příštpo, se rozprostírá přírodní park Rokytná. V roce 1978 byl zřízen jako oblast klidu a v roce 1996 přehlášen na přírodní park Rokytná. Celková výměra parku činí 5 320 ha. Přírodní park je znám hlavně díky své bohaté fauně a flóře. Mezi chráněné plazy, které lze v parku spatřit, patří užovka obojková, užovka hladká a užovka podplamatá. V řece se vyskytuje i ohrožený druh sladkovodního mlže, a to vzácný velevrub tupý a velevrub malířský. K nejvýznamnějším rostlinám se řadí sněženka podsněžník, jaterník podléška, ostřice chlupatá, dymnivka plná, stulík žlutý a brambořík nachový. Na jaře zde své koberce vytváří medvědí česnek.

V turistických informačních centrech a na webových stránkách města je k dispozici propagační materiál, který formou naučné stezky seznamuje návštěvníky se zajímavými místy parku. Naučná stezka po žluté turistické značce začíná u zámku a končí u Pulkovského mlýna. Na celkem 12 km se nachází 10 zastavení.

Pro letošní turistickou sezónu připravujeme pro návštěvníky, především pro rodiny s dětmi, hrací kartu, který bude obsahovat několik netradičních otázek. Soutěž bude probíhat od 1. 6. do 30. 9. 2021.

Na shledanou v Jaroměřicích!

 

Turistické informační centrum – Radnice

nám. Míru 2

675 51  Jaroměřice nad Rokytnou

Tel.: 568 408 028

 

Turistické informační centrum – Špitál

F.V. Míči 726

675 51  Jaroměřice nad Rokytnou

Tel.: 775 547 522

mks@jaromericenr.cz

www.jaromericenr.cz

 

 

Duben

9. 4. 2021 /
Uložení Kamenů zmizelých – pietní akt

30. 4. 2021 / Farní zahrada
Čarodějnice

Květen

23. 5. 2021 / Zámecký park
S Večerníčkem do pohádky

Červen

16. 6. 2021 / Státní zámek
Concentus Moraviae – Anna Fusek a Ensemble Kavka

Červenec

7. 7. 2021 / Státní zámek
4 Tenoři

8. 7. 2021 / Státní zámek
Noc na Karlštejně

Srpen

7. 8. - 21. 8. 2021 / Státní zámek
23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského

15. 8. 2021 / Zámecký park
Posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou

Září

17. 9. 2021 /
Dny evropského dědictví v Jaroměřicích nad Rokytnou

Říjen

29. 10. 2021 / Náměstí Míru
Lampionový průvod se strašidly

Prosinec

10. 12. 2021 / Státní zámek
Vánoční koncert Anežka Binková a band