Stáhnout aktuální vydání

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou je malebné město ve východní části kraje Vysočina, oblasti s bohatým kulturním  dědictvím  a rozmanitou přírodou. Rozkládá se po obou březích řeky Oslavy, na spojnici mezi městy Brnem  a Třebíčí.

První zmínka o Náměšti pochází z roku 1234. Toto období dnes připomíná okrouhlá věž z lomového kamene v západní  části zámeckého areálu.

Historickými dominantami města jsou renesanční  zámek a kamenný most přes řeku Oslavu s 20 barokními sochami, který je památkově nejvýznamnější mostní stavbou na Moravě. Městské centrum nese statut Městská památková zóna. Mezi další významné historické památky patří Kostel sv. Jana Křtitele, barokní  špitálek sv. Anny s kaplí a Hrobka Haugwitzů, posledních majitelů náměšťského panství. V prostorách Staré radnice nalezneme také dvě stálé muzejní expozice – Síň náměšťského fotografa Ondřeje Knolla a Papírníkovu tiskárnu. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází Galerie 12, kde se během celého roku pořádají autorské výstavy českých i zahraničních umělců.

Z Náměště vede několik přitažlivých turistických tras, které vybízejí ke zhlédnutí nádherné přírodní scenérie v okolí řeky Oslavy. Můžete si tady naplánovat pěší i cykloturistické výlety, které budou obohaceny o nádherné výhledy na zříceniny hradů i objekty starobylých mlýnů. K procházkám láká i přírodní památka Obora. V okolí můžete navštívit také Dalešickou přehradu, rozhlednu v Ocmanicích, Hadcovu step u Mohelna, Památník Bible Kralické, rozhlednu Babylon a mnoho dalších pozoruhodných míst.

Město Náměšť nad Oslavou má bohatou hudební tradici. Můžete zde navštívit například mezinárodní festival Folkové prázdniny, mezinárodní festival 13 měst Concentus Moraviae, festival křesťanské hudby Náměšťfest, soutěž amatérských hudebních skupin Náměšťskou placku a určitě si nenechte ujít ani zámecké koncerty, které se pravidelně opakují několikrát do roka. Hudbou to v Náměšti však nekončí. Fanoušci motosportu a automobilů mohou navštívit nejstarší automobilové závody současných i historických automobilů do vrchu v České republice pořádané Autosport klubem Náměšť nad Oslavou nebo motokrosové a enduro závory pořádané Veterán enduro – motokros klubem Náměšť nad Oslavou. Mezi další hojně navštěvované akce patří například Oživený zámek, Regionální olympiáda dětí a mládeže, Oslaviáda, divadelní představení pro děti i dospělé a nespočet dalších kulturních a sportovních událostí.

Bližší informace naleznete na:

www.namestnosl.cz

www.mks-namest.cz

Přejeme vám spoustu krásných zážitků, které si z návštěvy našeho města můžete odnést.