Stáhnout aktuální vydání

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad OSlavou je malebné město ve východní části kraje Vysočina, oblasti s bohatým kulturním  dědictvím  a rozmanitou přírodou. Rozkládá sepo obou březích řeky Oslavy, na spojnici mezi městy Brnem  a Třebíčí.

První zmínka o Náměšti pochází z roku 1234. Toto období dnes připomíná okrouhlá věž z lomového kamene v západní  části zámeckého areálu.

Historickými dominantami města jsou renesanční  zámek a kamenný most přes řeku Oslavu s 20 barokními sochami, který je památkově nejváznamnější mostní stavbou na Moravě. Městské centrum  nese statut Městská památková zóna. Mezi další významné h istorické památky patří Kostel sv. Jana Křtitele, barokní  špitálek sv. Anny s kaplí a Hrobka Haugwitzů, posledních majitelů náměšťského panství. V prostorách Staré radnice nalezneme také dvě stálé muzejní expozice – Síň náměšťského fotografa Ondřeje Knolla a Papírníkovu tiskárnu. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází Galerie 12, kde se během celého roku pořádají autorské výstavy českých i zahraničních umělců.

Z Náměšťě vede několik přitažlivých turistických tras, které vybízejí ke zhlédnutí nádherné přírodní scenérie v okolí řeky Oslavy. Můžete si tady naplánovat pěší i cykloturistické výlety, které budou obohaceny o nádherné výhledy na zříceniny hradů i objekty starobylých mlýnů. K procházkám láká i přírodní památka Obora. V okolí můžete navšívit také Dalešickou přehradu, rozhlednu v Ocmanicích, Hadcovu step u Mohelna, Památník Bible Kralické, rozhlednu Babylon a mnoho dalších pozoruhodných míst.

Město Náměšť nad Oslavou má bohatou hudební tradici. Můžete zde navštívit napříklaad mezinárodní festival Folkové prázdniny, mezinárodní festival 13 měst Concentus Moraviae, festival křesťanské hudby Náměšťfest, soutěž amatérských hudebních skupin Náměšťskou placku a určitě si nenechte ujít ani zámecké koncerty, které se pravidelně opakují několikrát do roka. Hudbou to v Náměšti však nekončí. Mezi další hojně navštěvované akce patří například Oživený zámek, Regionální olympiáda dětí a mládeže, Oslaviáda, divadelní představení pro děti i dospělé a nespočet dalších kulturních a sportovních událostí.

Bližší informace naleznete na:

www.namestnosl.cz

www.mks-namest.cz

Přejeme vám spoustu krásných zážitků, k teré si z návštěvy našeho města můžete odnést.